Előző cikkünkben a karrierépítés első lépeivel foglalkoztunk. Cikksorozatunk második részében a felsőoktatási évek teendőiről szólunk.
Kiindulópontunk, hogy az előző cikkünkben említetteket mind sikeresen végrehajtottuk. Bejutva a felsőoktatásba tévedés azt hinni, hogy 3-5 évig nem kell törődni a karrierrel, majd csak a diploma megszerzése után. Az egyetemi évek alatt is rengeteg a tennivaló - a tanuláson kívül is.
Mindenekelőtt érdemes figyelembe venni, hogy napjainkban egyre többen járnak egyetemre, főiskolára, ami inflálja a diploma értékét. Ez ellen több módon lehet "védekezni":
* Értékes diplomával: a megfelelő (keresett szakos és jó eredményű) diploma jó "ajánlólevél" lehet.
* Több diplomával: hasznos lehet a több, különböző, de egymáshoz kapcsolódó területen szerzett végzettség (pléldául mérnök-közgazdász).
* Gyakorlat szerzésével: a vállalatok jó része szívesen fogadja, ha a friss diplomás pályázónak van már tapasztalata a munka világában. Arról nem is beszélve, hogy így kapcsolatokat is lehet szerezni, ami szintén nem árthat a munkába állás idején.
Érdemes megfontolni, hogy milyen mértékben végezzünk tudományos munkát - főleg, ha nem vágyunk tudományos karrierre. Egy kutatásban való részvétel, egy TDK-s eredmény, vagy éppen publikáció jól festhet az önéletrajzban (bár találkozott már jelen sorok írója ellenkező tapasztalattal is). Ugyanakkor a tudományos munka "elrabolhatja" az időt a gyakorlatszerzéstől.
Az alapozó képzés elvégzése végén újra dönteni kell a mesterszakra való jelentkezés és a munkába állás között (kivéve természetesen az osztatlan képzésben részt vevőket). Aki tudományos pályán képzeli el magát, az természetesen maradjon az egyetemen, (a mesterképzés után pedig még PhD-képzésben is részt kell vennie). Aki nem akar tudós lenni (vagyis a többség), annak viszont érdemes elgondolkodnia hogy az eddig képzés már elegendő szakmai tudást biztosított-e számára a munkába álláshoz, vagy elvégzi valamelyik mesterszakot, vagy pedig a munkába állás mellett újabb, szakmájához kapcsolódó más képzést végez el (akár később).
Forrás: diakkapu.hu